marți, 26 noiembrie 2013

LOTD: Frosty pink (guest: Maya Makeup)

     Hello, ladies.

     De curand am petrecut o zi minunata alaturi de Maya Makeup. Am stat la cafele si barfe, am gatit impreuna, s-a imprietenit cu Yoshi si, printre picaturi, am reusit sa-i fac si un machiaj. Spre fericirea mea, Maria m-a lasat sa o fotografiez si si-a dat acceptul de a posta machiajul pe blogul meu.
     Si ca sa vedeti ca am facut o treaba buna, va spun ce mi-a declarat Maria: "desi ai folosit nuante pe care eu le detest, machiajul asta chiar imi place". Nu-i asa ca e un compliment frumos? :D



luni, 25 noiembrie 2013

NOTN: Sparkles at midnight

     Hello, ladies.

     Golden Rose ma surprinde pe zi ce trece, caci ojele lor sunt tot mai spectaculoase, iar formulele / texturile tot mai bune si mai interesante. De departe, colectia mea favorita este Jolly Jewels: vesela, colorata, plina de viata, asa cum sunt si eu. Pe locul doi se afla ojele texturate (click AICI si AICI), iar pe locul trei se afla ojele mate. Paleta de culori este destul de mare, formula la fel... cum sa nu-ti placa?
     Acestea fiind zise, sa trecem la manichiura de astazi, o combinatie intre Jolly Jewels si o oja mata. Sa vedem ce-a iesit.



joi, 21 noiembrie 2013

Tatuarea sprancenelor fir cu fir - experienta proprie la Salonul Elis

     “Nu vreau sa-ti fac sprancene frumoase. Vreau sa-ti fac sprancene frumoase PENTRU TINE”. Acestea au fost printre primele cuvinte pe care mi le-a spus Elis Teodorescu, dupa ce m-a asezat confortabil in scaunul “pentru pensat”. Eram cat se poate de emotionata, insa m-au linistit vocea ei calda, cuvintele rostite cu repeziciune si ochii ce-mi studiau non-stop chipul si sprancenele.
     Asa a inceput vizita mea la Salonul Elis unde, de curand, mi-am tatuat sprancenele fir cu fir. Va invit sa cititi in continuare articolul pentru a afla cum a decurs experienta mea.


marți, 19 noiembrie 2013

Un nou produs pentru ingrijirea sprancenelor: Dr. Eyebrow by Elis Teodorescu

     Hello, ladies.

     Weekend-ul trecut am avut placerea de a participa la lansarea unui nou produs pentru ingrijirea spracenelor: Dr. Eyebrow by Elis Teodorescu. Evenimentul a avut loc sambata dimineata, la Eye Fi Cafe din Baneasa Shopping City (1st Floor) si, inainte de toate, le multumesc lui Denis si Annei pentru invitatie.
     Cu aceasta ocazie am revazut bloggerite din domeniul beauty si fashion, am stat cu prietenele la o cafea si-o barfa (pentru ca da, blogosfera mi-a daruit prietene dragi) si... am tinut in mic discurs. Cititi in continuare postarea pentru a afla ce produs a fost lansat, cum am petrecut ziua si despre ce am vorbit eu la eveniment.

miercuri, 13 noiembrie 2013

NOTD: Absobloodylutley

     Hello, ladies.

     “When in doubt, wear red”, spunea Bill Blass. Pe acelasi principiu merg si eu, iar atunci cand nu stiu cum sa-mi fac manichiura apelez la o oja rosie. De cand a venit sezonul rece, prefer tonurile inchise de rosu, mi se par feminine, senzuale si potrivite pentru orice ocazie.
     Si oricat de mult imi plac mie modelele, astazi am sa va arat o manichiura simpla. Nu de alta, dar aceasta oja era prea frumoasa pentru a-i mai adauga ceva.



luni, 11 noiembrie 2013

Girls' night out. Invitat special: uleiul solid Lush

     Hello, ladies.

     Sambata ce tocmai a trecut am fost tare ocupata: prima jumatate a zilei am petrecut-o la Make-up Fest (gasiti AICI postarea), iar dupa-amiaza am facut cateva manichiuri si-am scris postari / programat postari cat sa acopar toata saptamana in curs. Apropo de asta, articolele sunt programate sa fie publicate seara, m-am gandit ca ar fi mai relaxant pentru voi sa cititi inainte de culcare decat dimineata, la cafea, pe fuga. Sa-mi spuneti daca e ok, va rog.

     In prima postare pe saptamana aceasta vom vorbi despre Lush sau, mai exact, despre uleiurile lor solide. Huh, uleiuri solide? Da, la fel am zis si eu, mai ales ca cele lichide nu mi-au placut niciodata: nu intra destul de repede in piele, pateaza hainele si imi imbacseau pielea. Uleiurile solide de la Lush nu sunt nici pe departe asa, insa despre asta vom vorbi alta data. Astazi doar am sa va arat ce seara placuta si relaxanta am petrecut cu Irina, Crenguta, Anne si Maria la salonul Green Day Spa.



duminică, 10 noiembrie 2013

Impresii si mici cumparaturi de la Makeup Fest 2013

*postare lunga, aveti rabdare, va rog*

     Hello, ladies.

     O singura mare dezamagire am avut in ceea ce priveste Cosmetics Beauty Hair 2013: ca Inglot si Makeup Shop n-au reusit sa ajunga la targ. Inchipuiti-va, deci, cat am fost de fericita cand am auzit ca prezenta lor a fost anuntata la Make-up Fest.
     Ce este Make-up Fest? Primul festival de machiaj din Romania ce se desfasoara la Sala Dalles in perioada 9-10 noiembrie, unde timp de doua zile puteti lua parte la prezentari si workshop-uri sustinute de specialisti. De asemenea, festivalul reuneste sub acelasi acoperis si branduri renumite precum Inglot, Kett, Numeric Proof, MUD, Makeup Atelier Paris, Malu Wilz.
     Sambata, 9 noiembrie, in jurul orei 11, m-am prezentat la Sala Dalles impreuna cu Anne si Irina pentru a vedea despre ce este vorba exact la acest festival, pentru cateva mici cumparaturi si pentru
a aduna cateva informatii pentru voi.



joi, 7 noiembrie 2013

Cum m-am distrat la From Mona With Gloss 3 Years Anniversary Party

     Hello, ladies.

     In ultima vreme cercul meu de prietene si cunostinte s-a marit considerabil, iar cele mai multe dintre fete sunt, cum altfel, bloggerite. Printre ele se numara si Mona, care detine From Mona with Gloss, si pe care o cunoasteti toate, sunt sigura de asta.
     Prima intalnire cu Mona ar fi trebuit sa fie intr-o sambata, la Cosmetics Hair Beauty 2013, eu numarandu-ma printre norocoasele care aveau sansa de a participa la seminarul organizat de ea. Din pacate, neatentia m-a costat scump: nu am cascat bine ochii atunci cand a anuntat castigatoarele si, crezand ca nu voi participa, programasem pentru acea sambata cateva fete la machiaj. Am aflat prea tarziu ca puteam merge la seminarul ei si-mi era imposibil sa anulez programarile, asa ca n-am putut decat sa oftez de ciuda si sa sper ca voi avea avea ocazia cat mai curand posibil de a o intalni.
     N-am avut mult de asteptat caci, pe 11 octombrie, Mona a organizat o petrecere mare si frumoasa. Cum pentru ce? Draga noastra bloggerita a implinit trei ani de cand ne incanta cu articolele ei si a vrut sa serbeze acest moment in stil mare.
     Am ranjit ca un copil fericit cand am aflat ca voi merge la party si, desi scriu cu o mica intarziere, va invit sa vedeti cum a decurs evenimentul.


luni, 4 noiembrie 2013

NOTD - Crushed autumn leaves (Golden Rose nail polishes swatch &review)

     Hello, ladies.

     De curand am primit cateva produse de la Golden Rose Romania (click AICI pentru a ajunge pe site), printre care si oje, evident. Ati vazut deja pe Facebook o poza cu “buneturile”, iar astazi o sa va arat o manichiura facuta cu doua dintre oje. Mai exact, este vorba despre o texturata din colectia “Holiday” si o oja usor sidefata din gama “Rich Color”.



miercuri, 30 octombrie 2013

NOTD - Bloody bats

     Hello, ladies.

      Acum vreo luna si ceva mi-am cumparat niste “jucarii” de folosit la manichiuri, mai exact doua foarfece care taie scotch-ul cu model. Una are valuri, una are zig-zag-uri, iar pana acum vreo saptamana sau doua au zacut intr-un sertar. Pana intr-o zi insorita de... sambata, cred, cand mi-am zis “ia sa vad eu ce pot face papusile astea doua”.
     M-am pus pe treaba pornita sa am niste valuri frumoase pe unghii, dar socoteala de-acasa nu se potriveste cu cea din targ, asa ca mie mi-a iesit cu totul altceva. Fetele mele obsedate de oje au spus ca seamana cu niste aripi de lilieci, de unde si tilul postarii. Ah, apropo de titlu, mi-a luat vreo ora pana m-am decis asupra lui si nu vreti sa stiti ce mi-a trecut prin cap :))).




marți, 22 octombrie 2013

Review: Nivea "In Shower Body Lotion" pentru piele uscata

     Hello, ladies.

     Zic sa luam o pauza de respiro de la cumparaturi si sa ne delectam cu un review. V-am promis de multa vreme ca o sa va vorbesc despre acest produs si, dupa multe amanari, i-a venit randul sa fie prezentat pe blog. Este vorba despre Nivea “In shower Body Lotion” pentru piele uscata, cumparat acum cateva luni din Germania si pe care nici acum nu l-am terminat.
     Sa trecem la review.



luni, 21 octombrie 2013

Achizitii de toamna (1): Oje

     Hello, ladies.

     Incepem saptamana cu un inventar, unul al lucrurilor pe care le-am cumparat / primit in ultima perioada. Dupa cum o sa vedeti, am fost harnica precum o furnicuta care-si face provizii de iarna si am adunat o multime de chestii dragute. Tocmai pentru ca sunt multe am decis sa le impart pe categorii, drept urmare astazi o sa vedeti oje si “ustensile” pentru manichiuri.



duminică, 20 octombrie 2013

Cooking time: Paine aromata cu ceapa verde si cascaval

     Hello, ladies.

     Va promisesem cu mult timp in urma ca, din cand in cand, voi posta si retete de gatit. Nu am facut-o atat de des pe cat mi-am dorit, iar ultimele postate au fost doar pe Facebook. Astazi imi iau revansa si postez reteta pe blog.
     O sa fiu sincera de la inceput si o sa va spun ca nu este inventia mea. De altfel, sunt sigura ca majoritatea dintre voi ati vazut de multe ori pe FB reteta / poza de inspiratie. Dupa ce am “intalnit-o” si eu de cateva ori si-am inghitit in sec cu gandul la ea, am decis sa pun osu' la treaba si sa incerc reteta, mai ales ca este foarte simpla.
     Daca v-am starnit curiozitatea, cititi in continuare articolul si veti gasi reteta pas cu pas.


vineri, 18 octombrie 2013

NOTD: Candy Wrap (swatch and review Golden Rose Impression 16)

     Hello, ladies.

     A fost nebunia cu ojele crapacioase, au urmat cele mate, apoi texturatele. Mai nou, piata a fost cucerita de ojele “cu pene”, cum imi place mie sa le numesc. Li se spune fuzzy sau feather si, sincer, parca suna mai bine in engleza.
     Revenim la subiect. Bineinteles ca a trebuit sa incerc si eu ojele “cu pene”, sa vad cum se comporta, cum arata si cum pot fi folosite. Am testat atat doua China Glaze, cat si doua Golden Rose, iar astazi va voi prezenta o oja G.R.



luni, 14 octombrie 2013

Swatch and review: Sleek Vintage Romance (ro only)

     Hello, ladies.

     Postarea aceasta este cat se poate de potrivita pentru sezonul in care ne aflam, deoarece astazi am sa va prezint noua paleta Sleek, si anume “Vintage Romance”. Paleta este o simfonie de culori tomnatice, de la auriu si nuante pamantii, mov-pruna si burgundy, pana la albastru inchis si negru. De asemenea, paleta imbina armonios fardurile mate cu cele sidefate, insa nu lipsesc nici cele cu sclipici.
     Sa trecem la review, asadar.



miercuri, 9 octombrie 2013

Frumusetea sta in puterea ta, nu in ochii celui care priveste

     Esti femeie. Esti frumoasa. O stiu parintii tai, o stie sotul tau, sau poate prietenul tau. O stiu prietenele tale, care poate si-ar dori ochii tai, tenul tau perfect, sanii mari sau soldurile alea late si sexy pe care tu probabil le urasti. O stiu si barbatii care intorc capul dupa tine pe strada, dar pe care tu nu-i vezi. Nu-i observi pentru ca nu te simti si nu te vezi atragatoare, frumoasa. Te inteleg perfect pentru ca stiu cum este.
     Poate ca avem varste diferite, siluete si gusturi diferite, insa gandim la fel. Eu sunt tu. Da da, tu, cea care strambi din nas cand te uiti in oglinda dimineata. Tu care-ti spui, mai des sau mai rar, “as vrea sa fiu la fel de frumoasa ca X”. De ce iti doresti sa arati ca altcineva, cand tu esti perfecta exact asa cum esti? Nu ma crezi, nu? Bine, atunci o sa-ti vorbesc putin despre mine si despre increderea in propria persoana pentru ca, in fond, aceasta este temelia frumusetii.


Sursa

marți, 8 octombrie 2013

Impresii si poze de la Cosmetics Beauty Hair 2013 (pic heavy!)

     Hello, ladies.

     A saptea zi dupa scripturi reusesc si eu sa scriu despre targul Cosmetics Beauty Hair 2013. Pentru cine nu stie, C.B.H. 2013 a fost o expozitie internationala ce a reunit, in cadrul Romexpo, firme mai mult sau mai putin cunoscute care au comercializat produse si echipamente pentru cosmetica, ingrijire personala si coafura.
     Targul s-a desfasurat in perioada 26 – 29 septembrie si a fost pentru prima data cand am participat la un astfel de eveniment. Am gasit acolo produse si preturi pentru toate gusturile si toate buzunarele, am fost atat incantata cat si dezamagita de preturi si produse, m-am invartit printre standuri pana am ametit si-am plecat de-acolo cu traista plina de lucrusoare frumoase.
     Dar haideti sa vedem cam cum a fost la targ :).



joi, 26 septembrie 2013

Cum sa faci o manichiura water marble (tutorial video)

     Hello, ladies.

     M-ati rugat de multe ori sa fac si clipuri pe Youtube in care sa va arat diverse tehnici de manichiura sau machiaj. Mi-a luat ceva timp, insa intr-un final mi-am facut curaj si m-am decis sa filmez un tutorial de manichiura. Pentru ca n-am stiut ce anume sa va prezint, am supus la vot pe Facebook, iar voi ati decis ca vreti sa vedeti o manichiura water marble.
     Duminica trecuta am luat aparatul, mi-am pregatit masa de lucru si am filmat pentru voi un tutorial. Am avut ceva batai de cap atat in timpul filmarii, cat si cand a venit vorba de editare, insa nu m-am dat batuta. Sper sa va placa manichiura, clipul si sper ca explicatiile mele sa fie pe intelesul vostru.




luni, 23 septembrie 2013

LOTN - Taste my sugar plum

     Hello, ladies.

     Pe la jumatatea verii am primit spre testare de la Ocean Mist Cosmetics cateva produse de machiaj, mai exact  un fond de ten mineral, o pudra minerala, cateva farduri, un blush si un bronzer. De-atunci le-am tot testat si m-am tot jucat cu ele, pentru a imi da seama cat mai bine cat sunt de bune. Primul look realizat cu o parte dintre aceste produse il gasiti AICI, iar astazi vreau sa va arat cel de-al doilea machiaj.
     Machiajul este unul tomnatic, realizat in tonuri de mov-pruna si purtabil doar seara sau la evenimente mai speciale. Despre produse nu va spun nimic acum, deoarece urmeaza sa le fac un review.




marți, 17 septembrie 2013

Review - Sampon si balsam Garnier Ultra Doux

     Hello, ladies.

     A fost o data ca niciodata o fata minunata (si modesta ahem ahem :)) ), care-si iubea blogul nespus de mult. Toata ziua lucra la el si de dimineata pana seara scria articole, facea poze si avea grija sa posteze constant. Asta pana cand doua vrajitoare rele, pe nume Lenea si Lipsa de inspiratie, aruncara asupra-i o ceata intunecata si o facura sa uite de pasiunea ei cea mare.
     Timpul trecu, fata nu mai acorda atat de multa atentie blogului ei, pana intr-o zi cand printul ei o saruta si-o intreba: “Iubita mea, nu-ti mai iubesti blogul?”. Atunci, ca prin minune, fata isi aminti de pasiunea sa, lupta cu cele doua vrajitoare, invinse, si se apuca de scris si pozat.
     Si-am incalecat pe-o sa si v-am spus poves... Stati, n-am terminat :)). Povestea abia acum incepe sau, mai bine, capitolul doi din povestea blogului meu.

     Cu forte proaspete, plina de idei si elan, incep din nou sa scriu serios pe blog. Iar astazi vom citi despre doua produse destinate ingrijirii parului, si anume sampon si balsam Garnier, gama Ultra Doux.



Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...